reklam
EKONOMİ

İŞSİZLİK ARTACAK MI?

ENSAR AYTEKİN: KORONAVİRÜSÜN BALIKESİR ESNAFINA ETKİSİ ARAŞTIRILSIN CHP Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Ensar Aytekin, Covid-19 pandemisinin ekonomik anlamda Balıkesir esnafına etkilerinin araştırılması ve çözüme kavuşması için Meclis Başkanlığı’na..

İŞSİZLİK ARTACAK MI?

ENSAR AYTEKİN: KORONAVİRÜSÜN BALIKESİR ESNAFINA ETKİSİ ARAŞTIRILSIN

CHP Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Ensar Aytekin, Covid-19 pandemisinin ekonomik anlamda Balıkesir esnafına etkilerinin araştırılması ve çözüme kavuşması için Meclis Başkanlığı’na önerge verdi. Araştırma önergesinde Balıkesir esnafının kronikleşen sorunlarının bu süreç ile derinleştiğinin altını çizen Aytekin, araştırma önergesinde şunları söyledi:

Çin’in Wuhan kentinden Aralık 2019 itibariyle dünyaya yayılan Koronavirüs (Covid-19) aylar içerisinde bütün ülkeleri etkisi altına almıştır. Dünya Sağlık Örgütü(WHO) de bunu bir “pandemi” olarak tanımlamıştır. Çünkü salgın, hızla yayılmakla birlikte her ülkede başta can kaybı olmak üzere her açıdan insanlığı ciddi bir şekilde etkilemiştir. Bu süreçte 400 bin civarında insan yaşamını yitirirken vaka sayısı 6 milyonu aşmıştır. Ülkemizde de etkili olan salgın nedeniyle 4 binden fazla insanımız hayatını kaybederken vaka sayısı 200 bine yaklaşmıştır.

 

VATANDAŞIN YÜKÜ İKİYE KATLANDI

Pandeminin ülkemizde yarattığı ekonomik kriz ise ortadadır. Yanlış ekonomi politikaları nedeniyle zaten güçlük çeken vatandaşımızın yükü bu süreçte ikiye katlanmıştır. Salgın nedeniyle esnaf kepenk kapatmış, yaklaşık üç ay boyunca evine ekmek götürmekte zorlanmıştır.

1 Haziran 2020 ile başlayan “yeni normal hayat” dönemi bir kez daha esnafımızın ve üreticimizin sorunlarını tartışmamız ve çözüm bulmamız adına adım atmamız gereken bir süreçtir. Seçim bölgem Balıkesir esnafı da bu süreçten olumsuz etkilenmektedir. Balıkesir kronikleşen sorunları çözüm beklerken, pandemi süreci de etkisini derinleştiren bir krize dönüşmüştür.

 

YOKSULLUK VE İŞSİZLİK ARTACAK

Sonuç olarak; salgın sonrasına dönük araştırmalar, yoksulluğun ve işsizliğin artacağı yönündedir. Bu nedenle Koronavirüs sürecinde Balıkesir esnafının karşılaştığı ekonomik ve sosyal sorunların araştırılarak gereken adımların atılması amacıyla Meclis araştırması açılması elzemdir.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL