reklam
EKONOMİ

5 KİLO DOMATES 1 BARDAK ÇAY EDİYOR

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde domates üreticilerinin sorununa dikkat çekti. Bu yıl domates üreticisinin pandemi sebebiyle ciddi sıkıntılar çektiğini belirten Aytekin “tarladaki domatesin kilosu 35 kuruş, markette..

5 KİLO DOMATES 1 BARDAK ÇAY EDİYOR

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde domates üreticilerinin sorununa dikkat çekti. Bu yıl domates üreticisinin pandemi sebebiyle ciddi sıkıntılar çektiğini belirten Aytekin “tarladaki domatesin kilosu 35 kuruş, markette 1 lira 70 kuruş. Üreticiye maliyeti ise ortalama 45 kuruş. Yani tarladaki 5 kg domates, şehirde 1 bardak çay ediyor. 3 kg domates 1 adet maske ediyor.” ifadelerini kullandı.

CHP’Lİ AYTEKİN DOMATES ÜRETİCİSİNİN SESİ OLDU

Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı ve beraberindeki heyetle birlikte Balıkesir’deki domates üreticilerinin sorunlarını dinledi. Üreticinin mahsulünü tarlada bıraktığını ifade eden CHP’li Ensar Aytekin şunları söyledi:

“Bugün Balıkesir Sındırgı’dayız. Çalışmalarımızı sürdürmeye devam ediyoruz. Domates üreticilerimizin sorunlarını yerinde gözlemlemek için İl ve İlçe Başkanımızla birlikte buradayız. Gördüğümüz tablo Türkiye tarımı ve Balıkesir çiftçisi için içler acısı bir hal. Bu yıl her üründe olduğu gibi domateste de pandemi gerekçesiyle ekim döneminde ciddi sorunlar yaşandı. Üreticiler zor şartlarda ekim yaptı. Şimdi mahsulleri toplayacaklar. Bir kilo domatesin üreticiye maliyeti ortalama 45 kuruş. Bunun içerisinde gübre var, mazot var, sulama var, işçilik var, elektrik var, taşıma var. Ama iş market raflarına geldiğinde değişiyor. Markette salçalık domates 1 lira 70 kuruş. Sofralık domates ise 3 lira. Yani çiftçiden 35 kuruşa alınan domates market rafında 10 katına kadar çıkabiliyor. Tarladaki 5 kg domates, şehirde 1 bardak çaya eşdeğer.  Bunun adı emek hırsızlığıdır. Türkiye’de üreticiler tarlalarını terk ediyor. Sebebi de olmayan tarım politikalarıdır. Olmayan planlamadır. Üretici artık devlete güvenmek istiyor ancak anlaşılan o ki, yöneticiler marketleri üreticiden daha çok önemsiyor.

,

Üreticiye Destek Şart!

Bu şartlar altında binlerce ton domates çöpe gidecek, üretici zarar edecek. O yüzden başabaş noktasında kadar domates üreticisine destek verilmesi şart. Aksi halde tarım krizinin ortasındayız demektir.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL