reklam
YAZARLAR

BALIKESİR SOKAKLARINDA SANAT EKSİK

Bugün sizlerle Balıkesir hakkında konuşarak, kültürün sanatla heykelle nasıl yükseldiğini, sanatın şehrin değerini nasıl arttırdığını öne çıkardığını hissetmenizi ve bu uğurda destek olmanızı bekliyorum. Balıkesir çarşı merkezde sanat sokağı bulunmakta..

BALIKESİR SOKAKLARINDA SANAT EKSİK

Bugün sizlerle Balıkesir hakkında konuşarak, kültürün sanatla heykelle nasıl yükseldiğini, sanatın şehrin değerini nasıl arttırdığını öne çıkardığını hissetmenizi ve bu uğurda destek olmanızı bekliyorum.
Balıkesir çarşı merkezde sanat sokağı bulunmakta bu sokak genel olarak diğer sokaklardan biraz farklı bu farkı arttıracak ve geneline yayacak planlamalar yapılmasını arzu ediyorum. Diğer ülkelere baktığımızda sanatla belli bir ses duyurmuşlar bu sesin devamı içinde etkinlikler düzenlemeye gayret gösterdiklerini görebiliriz. Sanatın değerini bir kat daha anlamanız için sizleri müzelere yolcu edeceğim, insanlar tarih boyunca duygu ve yaşantılarını bir şekilde sanata dökerek bu güne gelmesini sağladılar, bizler hala heyecanla geçmişin izlerine nasıl bakmayı arzuluyorsak gelecek ve şuan ki dünyanın da sanatla daha iyi anlamlar çıkartabileceklerini düşünüyorum.
Balıkesir de araştırırsanız tarihi kaçakçılık çok görülen bir olay haline geldi bir dönem. Bizler hem kültürümüze hem sanatımıza bağlanmalı korumalı destek çıkmalıyız. Mesela sokaklarda heykel eksikliği var bana göre, geçmişin izlerini veya umut verici sembolleri , enerji katacak heykeller yerleştirilebilir. Kuva-yı milliye şehri olarak geçmiş tarihimizde gurur duyulan olayları kişilikleri anlatan rölyef, heykel sayısını arttırıp yaymalıyız sokaklarımıza.

Yapılanmalarda bina şekillerin de doğaya uyumla halde tasarılarla yapılması daha çok rahatlatır insanı
İtalya, Paris, Berlin de sanata ve sokak sanatına verilen değer çok fazla ve şehrin sokaklarında bunu hissederek özgür bir ruhla dolaşıyorsunuz adeta, araştırmalarıma göre bu şekilde. Bizlerde sokak sanatçılarımıza destek olmaya çalışarak sokakların hayat olmasını sağlayabiliriz. İsterseniz en yakınımıza bakalım, İstanbul gezilecek yer deriz mesela bunu bize dedirten düşünceyi düşündünüz mü hiç… Çünkü sokak sanatçıların, galerilerin müzelerin olduğu ve her birine saygı ile bakıldığı bir şehir. Bizde kendi şehrimizi sanatçı ve doğaya değer vererek kalkındıralım dostlar. Halkımızı sanat ve sporla iç dünyalarındaki yoğunluğu stresi atacakları etkinlikler düzenlenmeli. Tiyatrolarla bilinçlendirilmeli heykel veya duvar resimlerine üzerlerine karalama çöp atmanın yanlış olduğunu hoş bir dille anlatılmalı, eserler çoğaldıkça sokaklarda ayrı bir hava gelecek.
Yılda bir kez tüm ışıkların kapatılarak 5 dk olsa gökyüzü izlemenin tasarruf hemde harika bir seyir olacağını düşünüyorum umarım bunu gerçekleştiririz. Tabi hava durumu büyük önem taşıyor. Tramvay şehre ayrı bir hava katar düşünceme göre kullanılmasa bile bir maketi yerleştirilmesi hoş olur. İleride ulaşmak istediğimiz gelişmiş bir şehir olarak geniş açıdan bakıp değerlendirmeli her konuda.
Etkinlik planlarım var bana sanat konusunda etkinliklerde sponsor olabilecek kişi ve kurumlar ile görüşmeye açığım. Balıkesir için çalışacağım, bu yaz düzenleyeceğim etkinlikler şuan maalesef askıda ileri ki süreçte söz edeceğim sizlere takipte kalınız. Haftaya görüşmek üzere.
Umut bir tohumdur, toprağa temiz düşlerle eker heyecanla beklersin inanır dua edersin bazen göz yaşlarıyla sulamak zorunda kalırsın, zamanla yeşerir can olur meyva olur işte umut ağaçlarıyız herbirimiz. Birbirimizi destekleyerek güzel gelecek kuralım birlikte dostlar.
Sokaklarımızın renklendiği huzurlu sağlıklı yarınlar diliyorum hepinize sevgiler.
Tüm Balıkesirli sanatçı dostlarımıza selam olsun.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL