EKONOMİ

BALIKESİR’DE KONUT SATIŞI PATLADI

Balıkesir Konut satışları pandemiye rağmen düzenli bir şekilde artmaya devam ediyor. Balıkesir Konut satışları pandemiye rağmen düzenli bir şekilde artmaya devam ediyor. Bir önceki Eylül ayında 3333 konut satılırken bu..

BALIKESİR’DE KONUT SATIŞI PATLADI

Balıkesir Konut satışları pandemiye rağmen düzenli bir şekilde artmaya devam ediyor.

Balıkesir Konut satışları pandemiye rağmen düzenli bir şekilde artmaya devam ediyor. Bir önceki Eylül ayında 3333 konut satılırken bu yıl 3357 konut satıldı. Konut satışlarında Balıkesir’de son 10 ayda 25196 konut satışı gerçekleşti.Türkiye genelinde konut satışları 2020 Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %6,9 azalarak 136 744 olmuştur.

PANDEMİ’YE RAĞMEN ARTIŞ SÜRÜYOR

Ancak Balıkesir’de bir önceki yılın aynı ayına göre %0,7 oranında artış ile 3357 konut satıldı. Balıkesir’ deki toplam konut satışları içindeki ikinci el satışların payı % 72,5 ile 2 434  konut olurken, ilk satışların payı ise %27,5 ile  923  konut olmuştur. Balıkesir Konut satışlarında bir önceki yıl Eylül ayı itibariyle toplam 18666 konut satılırken bu yıl aynı aylar içerisinde 25196 konut satıldı. Pandemi’nin başladığı ilk aylar olan Nisan ve Mayıs aylarında ciddi satış düşüşleri yaşansa da özellikle Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında ciddi konut satışları meydana geldi. Haziran ayında 3916, Temmuz ayında 4918 ve Ağustos ayında 4155 konut satıldı.

MÜSTAKİL TATİL ANLAYIŞI ETKİLİ OLDU

Pandemi sonrası Balıkesir’de ki müstakil tatil anlayışının bunda etkili olduğu söylenebilir. Konut satışları diğer illerde azalırken Balıkesir’de artmaya devam ediyor. Özellikle Ayvalık, Edremit, Burhaniye, Gömeç ve Havran ilçelerinde müstakil ev satışı bir önceki yıla oranla ciddi oranda attı. Koronavirüs sonrasında insanlardan uzak tatil yapmak isteyen vatandaşlar. Müstakil tatil anlayışını benimseyen Balıkesir’den mülk satın alarak buraya yerleşmeyi seçti.

Balıkesir’de geçen yılın aynı ayına göre %35,3 azalış ile  720 adet ipotekli satış gerçekleşmiş olup 11′ inci  sırada yer alırken, Çanakkale’de %45,3 azalış ile 273 ipotekli satış gerçekleşerek 27′ nci  sırada yer almıştır.

HABER:SÜLEYMAN NAMLI

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL