EKONOMİ

1 HAZİRAN’DA AÇILIYOR

Türkiye’nin önde gelen gayrimenkul yatırım firmalarından Esas Gayrimenkul, 1 Haziran’da alışveriş merkezlerinin kapılarını açmaya hazırlanırken yeni dönem çalışmalarına da devam ediyor. Pandemi sürecinin başladığı ilk andan itibaren iş ortaklarına destek..

1 HAZİRAN’DA AÇILIYOR

Türkiye’nin önde gelen gayrimenkul yatırım firmalarından Esas Gayrimenkul, 1 Haziran’da alışveriş merkezlerinin kapılarını açmaya hazırlanırken yeni dönem çalışmalarına da devam ediyor. Pandemi sürecinin başladığı ilk andan itibaren iş ortaklarına destek olabilmek için faaliyetler gerçekleştiren Esas Gayrimenkul, hem finansal hem de sektörel anlamda dikkat çeken çalışmalar yaptı. İş ortaklarından, 20 Mart’tan başlayarak Mayıs ayı sonuna kadar olan dönem için kira almayan Esas Gayrimenkul,  Nisan ve Mayıs aylarında da işletme gideri almayan ilk firmalardan oldu. Esas Gayrimenkul, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarını kapsayan 3 aylık dönem için de sabit kira uygulaması yerine mevcut kira sözleşmelerinde yer alan ciro oranları üzerinden ciro kirası uygulayacak. Esas Gayrimenkul, alışveriş merkezlerinin hizmet verdiği şehirlerde sağlık çalışanları için maske ve tulum bağışlarında  bulunarak pandemi ile mücadeleye katkıda bulundu.

Türkiye’de Covid-19 süreci başladığı andan itibaren çalışanlarına, iş ortaklarına ve perakende sektörüne katkı sağlayacak bir dizi faaliyet gerçekleştiren Esas Gayrimenkul, Nisan ve Mayıs aylarında iş ortaklarından işletme gideri almayacağını belirten ilk firmalardan biri oldu. 20 Mart tarihinden bu yana kiracılarından kira almayan Esas Gayrimenkul, aynı zamanda kendi AVM’lerinde kiraları ciro ile orantılı şekilde yeniden düzenleyerek iş ortaklarına destek oluyor. Düzenlediği online “Burdayız” buluşmalarıyla iş ortaklarına destek veren ve yeni döneme ilişkin bakış açıları kazandıran Esas Gayrimenkul, ayrıca alışveriş merkezlerinin hizmet verdiği şehirlerde maske, tulum ve mama bağışında bulundu. Esas Gayrimenkul, 1 Haziran’dan itibaren Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği tüm hijyen standartlarını uygulayarak alışveriş merkezlerini yeniden hizmete açacak.

“Önümüzdeki 3 ay boyunca ciro oranı üzerinden kira uygulaması yapacağız”

Esas Gayrimenkul CEO’su Cem Eriç, 20 Mart’tan başlayarak Mayıs ayı sonuna kadar olan dönem için kiracılarından kira almadıklarını, bunun yanı sıra Nisan ve Mayıs aylarında da işletme gideri almayan ilk firmalardan olduklarını belirtti. Eriç, aynı zamanda Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarını kapsayan 3 aylık dönem için de sabit kira uygulaması yerine mevcut kira sözleşmelerinde yer alan ciro oranları üzerinden ciro kirası uygulayacaklarının altını çizdi.

 

“Toplumsal fayda önceliğimiz”

Esas Gayrimenkul, topluma fayda sağlayacak projelerle de adından sıklıkla söz ettiriyor. Pandemi ile mücadeleye katkı sunan Esas Gayrimenkul, alışveriş merkezlerinin hizmet verdiği şehirlerde Sağlık İl Müdürlükleri ile ortak çalışma yaparak maske ve tulum bağışında bulunuyor. Sokak hayvanları için, faaliyet gösterdiği şehirlerde belediyeler ile işbirliği içerisinde hareket eden Esas Gayrimenkul, mama istasyonları kuruyor ve hayvanlar için mama temin ediyor. Cem Eriç, her zaman için toplumsal faydayı öncelikleri olarak gördüklerini belirterek, “Sağlık çalışanlarımıza vereceğimiz destekler, alışveriş merkezlerimiz açıldıktan sonra da devam edecek” dedi.

 

“Misafirlerimizle yeniden buluşacağımız gün için hazırlıklarımızı tamamladık”

Alışveriş merkezlerinin faaliyetlerine geçişi süreliğine ara verdikleri günden bugüne hiç aksatmadan, büyük bir titizlikle,  standartların çok üstündeki tedbirleri hayata geçirdiklerini belirten Eriç, “Alışveriş merkezimizde görev yapan arkadaşlarımız, çalışmalarını kişisel koruyucu ekipmanlarla sürdürecek. Ziyaretçilerimizi de Covid-19 kapsamında AVM’de uyulması gereken kurallar konusunda bilgilendireceğiz. Ortam dezenfeksiyonundan personel hijyenine, giriş çıkışlardan mal kabul alanlarına, yeme içme düzeninden çalışma saatlerine kadar her konuda Sağlık Bakanlığı’nın yönergesi doğrultusunda ziyaretçilerimiz ve çalışanlarımız için tüm üst düzey önlemleri aldık” dedi.

“Burdayız webinar serisi devam edecek”

Sahibi olduğu ve yönetimini üstlendiği alışveriş merkezleriyle sektörün önemli oyuncuları arasında yer alan Esas Gayrimenkul’ün, sektör paydaşlarına Covid-19 sonrası dönem için yön veren ve rehberlik yapan ‘Burdayız’ webinar serisi hakkında açıklamalarda bulunan Cem Eriç, “Bir gayrimenkul geliştirme firması olarak katma değer yaratmayı amaçlıyoruz. Covid-19 sonrası geri dönüş senaryolarımızı hazırlamak ve sektör paydaşlarına yardım etmek için planladığımız ‘Burdayız’ webinar serimiz sürüyor. Webinar oturumlarının ilkinde ülkemizde tüketicinin perakendeye ve alışveriş merkezlerine bakışını yansıtan içgörü araştırmasını ele aldık. İkinci oturumda ise birçok alanda gittikçe daha çok önem kazanan dijital dönüşüm konusunu işledik. Webinar serimize önümüzdeki günlerde farklı konularla devam etmeyi planlıyoruz” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL