reklam
TEKNOLOJİ

KARESİ ORTAOKULU BİLİŞİMLE ÜRETİYOR

BALIKESİR KARESİ ORTAOKULU BİLİŞİMLE ÜRETİYOR 2023 Eğitim Vizyonu içinde yer alan “Öğrenme Süreçlerinde Dijital İçerik ve Beceri Destekli Dönüşüm” teması dâhilinde Millî Eğitim Bakanlığı tarafından dijital becerilerin geliştirilmesi için içerik..

KARESİ ORTAOKULU BİLİŞİMLE ÜRETİYOR
BALIKESİR KARESİ ORTAOKULU BİLİŞİMLE ÜRETİYOR

2023 Eğitim Vizyonu içinde yer alan “Öğrenme Süreçlerinde Dijital İçerik ve Beceri Destekli Dönüşüm” teması dâhilinde Millî Eğitim Bakanlığı tarafından dijital becerilerin geliştirilmesi için içerik geliştirme ve öğretmen eğitimi hedefine uygun olarak, Millî Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü, Temel Eğitim Genel Müdürlüğü, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü işbirliğinde ve VakıfBank’ın desteği ile başlatılan “Bilişimle Üretim Pilot Uygulaması” Balıkesir’de sadece Karesi İlçesinde bulunan Balıkesir Karesi Ortaokulu’nda gerçekleştiriliyor. Bu uygulama ile öğrencilere bilişimle üretim ve algoritmik düşünme becerileri kazandırmak için üç boyutlu tasarım, akıllı cihaz tasarımı, bilgisayarlı ve bilgisayarsız ortamda algoritmik düşünme eğitimi etkinliklerinin yürütülmesi hedefleniyor.
Ayrıca öğretmenlere bu süreçte rehberlik edebilmelerini sağlayacak hizmet içi eğitimler verilmiş, Bilişim Laboratuvarı sınıflarına 3D yazıcı, eğitici kitler, masaüstü ve dizüstü bilgisayar setleri ile eğitim içerikleri sağlanmıştır.
2018-2019 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde Ankara, İstanbul ve Siirt illerinde toplam 15 okulda gerçekleştirilen Bilişimle Üretim uygulamasına 2019-2020 eğitim öğretim yılında dahil olan 120 okuldan biri olan Balıkesir Karesi Ortaokulu öğrencileri Bilişim Teknolojileri öğretmenleri Fatma Bayır ile birlikte projenin etkinliklerini gerçekleştiriyor.

Uzaktan Eğitim sürecinin başlamasıyla beraber Bilişimle Üretim Projesi çalışmalarına online olarak devam eden Balıkesir Karesi Ortaokulu öğrencilerinden “Tinkercadle Hayalimdeki Nesneyi Tasarlıyorum” ayağına katılan 5.sınıf öğrencisi Kayra GÖKHAN dereceye girmiştir. Türkiye genelinde proje kapsamındaki 139 okuldan gelen 235 proje 3 jüri üyesi tarafından önce 61 projeye indirgenmiş, bu 61 proje de 9 jüri tarafından değerlendirilmiştir. Kayra GÖKHAN en yüksek puan alan ilk 20 öğrenci arasına girmiş ve online düzenlenen toplantıda hediyesini almıştır. Konuyla ilgili açıklama yapan Okul Müdürü Aydın BENLİ “Ögrencimizi tebrik ediyor, başta Milli Eğitim Bakanlığımız olmak üzere öğrencilerimizin erken yaşta bu duyguları tatmasını sağlayan Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Anıl YILMAZ’a, Eğitim Teknolojileri ve Teknik Destek Hizmetleri Daire Başkanı Asaf Murat KARAPINAR’a ,Eğitim Teknolojileri ve Teknik Destek Hizmetleri Daire Başkanlığından Zehra SAYIN’a ve Gökhan GÖK’e, projede kullanılan Bilişim Garajı platformunu öğrencilerin kullanımına sunan Prof.Dr.Selçuk ÖZDEMİR’e teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu.
Projenin etkinlikleri eğitim öğretim yılı sonuna kadar devam edecek.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL