reklam
YAZARLAR

ONUR AKIN İLE SÖYLEŞİMİZ

Geçtiğimiz aylarda Balıkesir’e 29 Ekim kutlamalar ıiçin konsere gelen Türk Halk Müzik sanatçısı Sevgili Onur Akın ile Aktüel -Tv için içten bir röportaj gerçekleşirdik.Yıllardır gönüllerimize taht kuran ve de özellikle..

ONUR AKIN İLE SÖYLEŞİMİZ

Geçtiğimiz aylarda Balıkesir’e 29 Ekim kutlamalar ıiçin konsere gelen Türk Halk Müzik sanatçısı Sevgili Onur Akın ile Aktüel -Tv için içten bir röportaj gerçekleşirdik.Yıllardır gönüllerimize taht kuran ve de özellikle 90’lı yıllarda en çok dinlenen sanatçılardan biri olan Onur Akın, Balıkesir’de Kuvâ-yi Milli’ye meydanında vermiş olduğu halk konseri ile tüm Balıkesir Halkı’na keyifli saatler yaşattı.

Benim de çocukluk ve gençlik yıllarıma ışık tutan usta türkücü,40 yılı aşkın süredir aktif müzik yapan Akın, ilk kez Balıkesir’de konser verdiğini ve gelecek ki yıllarda konserini tekrarlayacağını ,gösterilen ilgiden de hayli memnun olduğunu söyledi.Konser öncesi gerçekleştirdiğimiz röportajda Onur Akın tüm sorularımızı içtenlik ile samimi cevaplar ile yanıtladı.Şimdi sizler ile röportajımızı paylaşıyorum.

Onur Bey sizleri karşıt görüşlerdeki kişilerde dinlemekte, özellikle Türk Milliyetçileri de sizi dinlemekte, sizler bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çok iyi gözle bakıyorum, özellikle benim hayata bakışım sadece sola olan bir bakış değil.Evrensel değerlere ve insani değerlere karşı olan bir bakışım var.Ben barıştan, sevgiden ,kardeşlikten ve özgürlükten yani insana ve hayata dair ,insana yakışan en güzel ve en özel değerleri savundum.Bir milliyetçi de bu değerleri savunmalıdır.Bu ortak bir değerlerimizdir.Milliyetçilerimiz de bu değerleri savunmalıdır.Ben her zaman milyonlarca kaset sattım, hep derim ben bu kadar kaset bu satışlara göre devrim olurdu.Beni her kesim dinliyor.Benim konserlerime de her görüşten insanlar gelir.Seviyorum seni şarkım, insanın aşkına ve sevgisine hitap eder.Benim şarkılarım sevgi içerir. Solcusu da sağcısı da aşık oluyor.Benim şarkılarım kulaktan dinlenip ,yüreklere yer eden şarkılardır.Benim şarkılarımın sağı solu yoktur.Aşkı sevgiyi ve güzellikleri anlatır benim şarkılarım.Şarkılarımın herkesim tarafından dinlenmesi de hem benim başarım hem de benim mutluluğumdur.

BİR KOLTUKTA İKİ KARPUZ TAŞINMAZ

Sayın Akın gelecekteki yıllarda sizleri aktif siyasette sizi görecek miyiz?Milletvekili olarak ya da herhangi bir siyasi partide yer almayı düşünüyor musunuz?

Şuan severek ,aktif müzik yapıyorum.Bir koltukta iki karpuz taşınmaz.Ben müzik yapmayı çok seviyorum. Yakın zamanda değil de çok ilerki zamanlarda siyaseti neden düşünmeyeyim ki.Elbette ki düşünürüm.Sol bir parti olacaktır.

Son yıllarda özgün müzikte bir gerileme görmekteyiz.Bunun nedeni nedir ?

Özgün müzik diye bir tarz yoktur.Özgün müzik her alanda vardır.Popta da, özgün sanatçı vardır, rockta da.Ben hep derim özgün müzik kişinin kendisine ait olarak yaptığı müzikti.Kayahan’ın besteleri de özgündür, benim yaptığım eserler de özgündür.Biz buna özgün müzik demeyelim ,protest müzik diyelim.Protest müzik gerilemesinin nedeni, bu tarz müzikleri yayınlayan kurumların yayınlamamasından kaynaklıdır.Eskiden ambargo yoktur.Ben hep Trt’ de sahne alırdım.Hep beni Trt sanatçısı sanarlardı.Bizim gibi ,ben ve benim gibi sanatçılar ambargolu.Son on yıldır bizim sesimizi medyada kısıyorlar.Bizde kendi medyamızı ve sosyal medyamızı yarattık ve oradan devam ediyoruz. Şuan ki yayınlanan müzikler etliye sütlüye karışmayan onları yayınlıyor.

Örnek aldığınız sanatçılar var mı?Ya da ben öldükten sonra benim şarkıları bu sanatçı çok güzel söyler dediğiniz bir isim var mı ?

Bizlerde öyle bir bayrak teslimatı ya da saltanat yok.Ben politik olarak ve halka duyarlı olarak kalan sanatçılardan biriyim. Sonda kalıyorum.Ben saltanat lideri değilim.Ben müzik sanatçısıyım. Biz de kraliyet teslimatı yok.
Ben her zaman söylerim besteci olarak, Onurlu Yıllar albümünde, Zülfü Abi’nin benim için yazdığı : ’Onur’la övünç duydum ,duymaya devam edeceğim.’’ Lafı benim için ,okulunu başarı ile bitirdin oğluma sana teşekkür ,taktir name gibi oldu.Ben kendi besteci kimliğimi yarattım.Öykünmeyle başlar sanat, öykünmeyle başladığım kişi Zülfü Livaneli’dir.12 yıldırda Yanya olduğum Edip Akbayram da yorumcu olarak gerekse hayat felsefesi olarak örnek aldığım isimdir. Kılavuzun kimse ona göre yol alırsın.

Kalın sağlıcakla dostlar….
Nuray Altay Püsküllüoğlu

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL