reklam
Genel

TOGG ÜRETİMİNE BAŞLANACAK

Yerli Otomobil Togg Üretim Tesisi için altyapı çalışmalarına geçtiğimiz günlerde hız verilmişti. Ve sonunda çalışmalar tamamlandı. Yerli Otomobil Togg geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından tanıtılmış, tasarımı ve özellikleriyle..

TOGG ÜRETİMİNE BAŞLANACAK

Yerli Otomobil Togg Üretim Tesisi için altyapı çalışmalarına geçtiğimiz günlerde hız verilmişti. Ve sonunda çalışmalar tamamlandı.

Yerli Otomobil Togg geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından tanıtılmış, tasarımı ve özellikleriyle büyük ses getirmişti. Gebze Bilişim Vadisi’nde gerçekleştirilen tanıtım töreni ile Türk halkına tanıtılan Togg’un ÇED (Çevresel Etki Değerlendirme) adı verilen yerli otomobilin üretim sürecinin gerçekleştirileceği tesis raporu tamamlandı. (ÇED) raporu tamamlandı.

erli Otomobil Togg üretim tesisi Gemlik’te bin dönümlük arazi üzerine inşa edilecek. Arazinin şu anda  zemin etütleri tamamlandı ve doğal gaz, su, elektrik gibi gerekli altyapıları hazırlandı. Yapılan planlamada Togg ‘un 2022 yılında üretime başlanması hedefleniyor. Üretim tesisisin 18 ay içinde bitirilmesi planlanıyor. Tesisin temel atma töreninin ise 2020 Haziran ayında yapılması öngörülüyor. Ayrıca fabrikasının kurulumuna ilişkin çalışmaların ÇED raporu öncesi açıklanması bekleniyordu. Fakat Koronavirüs salgını sebebiyle Yerli Otomobil Togg tanıtım toplantısı muhtemelen Haziran ayında gerçekleştirilecek.

Tesis 1 Milyon Metrekare Arazi Üzerine Kurulacak

Bin dönümlük arazi üzerinde hali hazırda çalışmalar devam ediyor ve temel atma töreni öncesi ilk etap çalışmalarının bitirilmesi öngörülüyor. Ulusal haber sitelerimizin yayınladığı haberlere göre; hali hazırda askeri kamp arazisi olan bölgesinin üzerindeki yapılar yıkılırken zemin düzenlemeleri tesis inşaatının başlaması için hazırlanıyor.

Geçtiğimiz günlerde Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank tarafından temel atma töreni tarihine ilişkin çok büyük bir gecikme olmayacağı ve en fazla iki üç haftalık bir sarka olabileceği söylenmişti. Tesisin üzerine kurulacağı arası denize sıfır ve hemen yanında liman bulunmakta. Hazır liman sayesinde Yerli Otomobil Togg üretim tesisi içerisinde üretilen araçların taşınması deniz yolu ile gerçekleştirilebilecek. Arazi Gemlik şehir merkezine 10 dk mesafede ve Osmangazi Köprüsü’ne ise mesafesi 60 km.Yerli Otomobil Togg

Özel ve kamu ortaklığı ile gerçekleştirilecek olan Togg üretim tesisi için 22 milyar Tl yatırım yapılacağı söylenmişti. Yeli araç üretim tesisimizin yıllık üretim adeti ise 175 bin araç olacak. Eğer tüm planlamalar zamanında gerçekleşirse 2022 yılında üretime başlayacak olan tesisin 2023 yılında 2400’ün üzerinde ve 2032 yılına kadar da 4.300 kişinin üzerinde çalışanı olması hesaplanıyor. Tabii ki çalışan sayısı bununla sınırlı değil tesis dışında Yerli Otomobil Togg ‘a destek verecek yedek parça ve yazılımsal uygulamlar için de dolaylı olarak yaklaşık 20 bin kişiye istihdam yaratılması bekleniyor.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL